
IlikeAudio
Kable do kolumn
Nuneaton 31.03.2018

QED+ Balanced Design Concept. W UK grubość kabli często podawana często w "Strands" ilość pojedynczych linek miedzi. W QED 79 odpowiada 2.5mm2

Na zdjęciu widoczny problem z podłączeniem kabla 1.25mm2 do gniazda sprężynowego

Szpilka do gniazda sprężynowego


Zbyt gruba średnica niemożliwa poprawne skręcenie złącza
W sklepie stacjonarnym czy internetowym jest cała masa kabli głośnikowych z pełną gamą kolorów i średnic przewodów. Jeszcze większa ilość szpec-jalistów na forach, którzy doradzą Ci co najlepiej wybrać, ale czy na pewno?
Aby nie zanudzać poniżej znajdziesz
główne założenia przy doborze:
Najmniej interesuje nas kolor, chyba że zależy nam na aranżacji wnętrza.
Nadruk:
Jeśli kabel jest firmowy to znajdzie się info producenta. Na podstawowym kablu znajdziecie opis zastosowanej miedzi -
OFC 99,99% w zupełności wystarczy.
Średnica przekroju.
Większość for dyskusyjnych i troli będzie negowało chęć zastosowania kabla poniżej średnicy 2mm2.
Poszukując złotego środka trafiłem na stronę Cambridge Audio i wg tabeli dla średnicy ok 1.3mm2 można użyć tego kabla do 14.8m w przypadku Impedancji kolumny 8Ohm, dla 6Ohm jest to 11m. W zupełności wystarczy na fronty i surroundy.
Przekrój 2.5mm z powodzeniem zastosujemy we wtykach bananowych. 4mm2 o ile włożymy do wtyku to pojawia się już problem ze skręceniem śrubek, bo jeśli łebki będą wystawały to zapomnijmy o założeniu plastikowych osłonek oznaczających + / -
4mm2 nie ma sensu stosować w domu.
2.5mm2 jest też za duże do gniazd sprężynowych typu szpilka i trzeba kupić dedykowane wtyki.
Rozsądnym rozwiązaniem jest zastosowanie do takich wejść kabla o przekroju 1.0mm2 i tak dla 8Ohm rekomendowane max wyniesie 9.7m. Do małego pokoju będzie O.K.
Długość kabla:
Nie wiem skąd się bierze rekomendowane max 15m, ale jeśli przekroczysz te maksymalne wartości o 2-3 metry to nic się nie stanie. Nie usłyszysz żadnej różnicy, a zestaw będzie grał jak należy.
Zakładając, że masz pokój 12-25mkw to spokojnie zmieścisz się w wartościach podanych w tabeli.
Jakość: Raz na szybko potrzebowałem długi kabel i kupiłem w Funciaku, bo była niedziela i nie chciałem w TESCO przepłacać.
Kable nie były miedziane tylko kolorowana stal i bardzo cienkie.
Przy tak tandetnym kablu słychać było różnicę na tyle dużą, że nie dało się przez nie słuchać. Małe drobinki drucików przylegały do magnesu co potwierdziło zastosowanie złego materiału - kable wylądowały w śmietniku.

Składowe kabla Audioquest
Małe porównanie 3 kabli od noname do High End
Noname OFC 99,99% - 13 strand, 0.25mm2
QED Balanced Design concept - 79 strand, 2.5mm2
Audioquest Type 4 - producent podaje 2 różne przekroje 1mm2 i 0.5mm2 drut.
Żaden z powyższych nie wyróżnia się dźwiękiem specjalnie mimo tego, że Audioquest cechuje się wyższą czystością zastosowanej miedzi LGC. Chwyt marketingowy?
Może dla długości powyżej 15m wskazałyby małe różnice (większy opór/m), ale chodzi o nagłośnienie salonu do 25mkw, więc nie popadajmy w skrajność.
Trudno porównać patrząc na same dane producenta i tabele, a z odsłuchu mogę powiedzieć, że nie ma co przepłacać. Nie przekonywuje mnie wyższość ostatniego nad dwoma tańszymi. Ja nie wydałem ani złotówki na te kable i tylko dla fajniejszego wyglądu zostawię na fronty Audioquesty. Na surroundy idą grubsze QEDy, a noname będą w gratisie do jakiegoś zestawu, który w przyszłości wystawię.

Tabela przekrojów i długości kabli do rezystancji
pobrana ze strony Cambridge Audio LINK
Cena kabli:
Końcókę Audioquest musiałem wykonać na nowo. Wypadałoby sprawdzić suwmiarką przekrój, bo dla mnie druty wyglądają na 0.25mm i 0.5. Druga sprawa opis Bass, Treble. Na co komu te info jeżeli nie są przeznaczone do Bi wirringu?
I strzałki aby ktoś poczuł smak High Endu (-:
Type 4 to koszt ok 75zł/m
QED + 2.5mm ok 10.50zł/m
Noname OFC 2.5mm ok 5zł/m
Noname OFC 0.25mm ok 1.25zł/m
Ile wydasz jest kwestią ile masz w kieszeni. Przy zakupie kolumn pytaj czy sprzedający dorzuci kable, a może dostaniesz firmowe używki


strzałki nadające kierunkowość oraz opis bass treble aby dźwięk wiedział, którą ścieżką iść (-:

od lewej: Qed+ Balanced Design Concept, Audioquest type 4, noname OFC 99,99%