top of page

Co wybrać, na co zwracać uwagę?

Jeżeli to twój pierwszy zestaw to na forach szybko znajdziesz krytyków amplitunerów i budżetowych zestawów stereo.

To, który model będzie najlepszy dla Ciebie będzie odpowiedz sobie na pytanie - do czego ma służyć?

Wzmacniacz stereo rozbudujesz o wszystkie podstawowe segmenty, w nowszych znajdziesz wyjście na subwoofer i wejścia cyfrowe.

Mając nawet podstawową wersję karty dźwiękowej AC97 jesteś w stanie wygenerować z zestawu dźwięk przestrzenny, pytanie czy to wystarczy?
 

Obsługa wzmacniacza z telefonu mogłaby się pojawić, ale z tego co mi wiadomo to do obsługi wysokiej jakości cyfrowego audio potrzebujemy osobnego segmentu do odtwarzania dźwięku wireless.

Składanie kolejnych segmentów jest dosyć kosztowne. Zakładając niższy budżet lepiej chylić się ku amplitunerom.

Każdy z Was co czyta ten artykuł wie jak wygląda i do czego służy, ale problemem może być odpowiedni wybór.

Tańsze, a zarazem starsze modele nie muszą być gorsze od tych ze sklepu. Producent celowo wypuszcza niższe serie, a pogoń za nowościami powoduje ciągły popyt i mnogość na aukcjach.

Czy tak wiele się zmieniło na przestrzeni ostatnich 20-stu lat?
Skupmy się na takim przedziale czasowym ze względu na dostępność w internecie

Z końcówki XX wieku mamy możliwość kupienia amplitunerów 5.1 z podstawowymi dekoderami Digital Dolby. Minusem wielu z nich jest brak dźwięku stereo na wszystkie kanały, mocno ograniczona konfiguracja dekoderów. Niektóre amplitunery nie posiadały wejść cyfrowych. Jakość dźwięku stereo na przyzwoitym poziomie.

W 2016r. kupiłem Sherwood R325. Posiadał kilka podstawowych dekoderów Dolby ProLogic. Przy sprzedaży zaznaczyłem, że bardziej nadaje się do stereo niż filmów.
 

Dopiero po 2000r mamy większy wybór zestawów 5.1. Wejścia cyfrowe: optyczny i coaxial staje się standardem - tych wyjść początkowo się trzymajmy, bo dają nam bezstratny przesył w porównaniu do kabli analogowych i w zupełności wystarczą do odsłuchu audio na wysokim poziomie.

2000-2002 pojawiają się pierwsze amplitunery z HDMI 1.0. Mija chwila i powstają kolejne wersje 1.4, 2.0.

Wraz z nimi rozwijają się zestawy wielokanałowe 6.1, 7.1, 9.1 i dekodery Dolby ProLogic IIx,, Dolby TrueHD, DTS 96/24, Dolby Atmos i inne.

Rozwój technologii trwa i tak od 2012 wydajniejsze telefony z Androidem i iPhony, które producenci wykorzystali do swoich zestawów umożliwiając kontrolę przez telefon.


Kolejną ważną cechą jest połączenie przez Ethernet lub Wi-Fi i obsługa Bluetooth, DLNA, platform takich jak Spotify, Napster, TIDAL, Netflix i wiele innych.

Jeśli nie chcesz wywalać 3-4tyś złotych na nowy zestaw możesz ze spokojem znaleźć używany sprzęt z wieloma funkcjami wymienionymi wyżej. Pytanie tylko ile z tych rozwiązań jest Ci naprawdę potrzebnych i czy będziesz z w ogóle korzystał?

Przykładowo u mnie sprawa wygląda następująco:
Posiadam stary model Yamaha RX-V1600 z 2005r + DVD S1700

AMP podłączony do projektora EPSON EB-450W i na dniach będę próbował zintegrować z nim laptop Lenovo x240 - transport dźwięku cyfrowego przez MiniDisplay Port do HDMI i obraz do projektora przez D-Sub, który spokojnie przesyła obraz 1280x720. Projektor typu Ultra Short Throw, którego na razie nie zamierzam zmieniać.
 

Filmy oglądam w HD Ready 720p i przy pobieraniu plików zwracam uwagę aby była jak najmniejsza kompresja dźwięku.

Stereo w zupełności wystarcza. Rzadko włączam funkcję PURE Audio (chyba, że z CD leci) często dekodery PLIIx Music dla wyszczególnienia ścieżki lub 7ch stereo.

Wiem, że jeśli będę chciał lepsze stereo to rozbuduję o wzmacniacz lampowy. Istotnym dla mnie parametrem jest Pre-amp umożliwiający taką rozbudowę, może Tobie będzie zbędny i go nie użyjesz?.

Amp jako przedwzmacniacz już mnie poratował jak musiałem przetestować stary sprzęt bez wejść cyfrowych, a nie miałem opcji podłączenia po analogu (brak kabla chinch jack).

Taki zestaw na chwilę obecną mi wystarcza. Obecnie można taką Yamahę nabyć za ok 700-1000zł może nawet mniej, bo ceny szybko lecą w dół

HDMI 1.1 wystarcza, bo telewizora nie posiadam i nie potrzebny jest mi przesył dźwięku w obie strony. DVD odtwarza płyty SA-CD, ale dźwięk idzie po kablu analogowym (mam tylko jedną płytę w tym formacie).

Staram się upgreadować stare mp3 o dużej kompresi do plików FLAC ew MP3@320kbps i VBR 192-320, bo to daje znaczną poprawę dźwięku ;)

Lecąc dalej:

Jeśli masz płyty winylowe zwróć uwagę aby amp miał wejście Phono - część budżetówek go już nie posiada.
 

Masz iPada, iPhona? Część klocków posiada wejścia na stacje dokujące lub wejścia USB obsługujące te urządzenia - warto się nad tym zastanowić. Niektóre USB nie obsługują tych urządzeń.

Masz nowszy TV? Zwróć uwagę aby HDMI było w wersji minimum 1.3. Przed zakupem upewnij się, że posiada funkcję ARC - przesył dźwięku Audio w obie strony TV-amp, amp-TV.

Staraj się omijać jakichkolwiek sprzętów z domów, w których palą papierosy. Tego zapachu się nie pozbędziesz i przy słuchaniu będzie waliło, bo kurz i dym przyklejony do tranzystorów się nie usunie

Wybór marki jest rzeczą gustu. Miałem u siebie sporo modeli różnych firm i każda miała coś w sobie.

Powodzenia :-)

bottom of page